poniedziałek, 24 marca 2014

on
Polecam komentarz kibica o przezwyciężeniu limitu 200 komentarzy. W zasadzie chodzi o możliwość podzielenia wątku na strony  na WordPressie oraz o niemożliwość linkowania do komentarzyków do stron statycznych na blogspocie.

  1. Przeczytajcie rownież komentaż kibica na blogu Jot - ostatni komentaż, w ktorym sugeruje, ze nasza petycja nie mowi o przywroceniu prawa przejscia na powszechna emeryture wedlug starych zasad z przeliczeniem wedlug nowej kwoty bazowej , tylko o nie potracaniu nam z kapitalu poczatkowego pobranych kwot wczesniejszej emerytury ??? a przecież o to nam wszystkim chodzi. Takim sposobem skorzystaja tylko kolezanki, ktore mialy zawieszona wczesniejsza emeryture i caly czas pracowały, a takich jest niewiele. Jot w takim układzie to nie ma sensu ??kibic pisze, ze musimy wystapić z nowa petycją??,że w tej sprawie wystapic droga sądową??kochane koleżanki na tej zakladce poruszamy tylko ważne sprawy dotyczace naszej petycji !. Jest jeszcze zakladka nr. 3 Poradnik emeryta i tam mozna rownież rozmawiiac na tematy nurtujace , tutaj tylko propozycje dotyczace naszej petycji i naszego problemu. Pozdrawiam serdecznie M. z DG
    Odpowiedz

    Odpowiedzi






    1. Anonimowy         24 marca 2014 12:42
      Szanowne Panie,
      Jotownia, czyli blog założony przez @Jot daje możliwość wypowiadania się bez obawy przekroczenia limitu 200 wpisów w kolejnych zakładkach. Dlatego swoje liczniejsze ostatnio i dłuższe komentarze zamieszczam właśnie tam. Nie zajmuję w ten sposób cennego miejsca w zakładkach "Rocznika 1953" na blogu "zawieszonych". Myślę, że to praktyczne rozwiązanie. Komentarze w jotowni mogą być czytane bez ograniczeń przez wszystkich, a dyskusja może się odbywać w miejscu preferowanym przez komentujących. W razie potrzeby komentarze można cytować, linkować, itd...

      Wydaje się, że dyskusja koncentruje się obecnie na kwestii, w jaki sposób zrozumiany został główny postulat zawarty w Petycji P8-05/14 i czy senatorowie mają podstawy, aby - w związku z tak sformułowaną Petycją – zająć się sprawą przywrócenia prawa nie tylko do zachowania nieuszczuplonego kapitału (o tym w Petycji), ale także do - skrótowo mówiąc - wyliczenia "dorosłej" emerytury z nową częścią socjalną po spełnieniu wiadomych warunków (nie tylko według mnie, tego Petycja nie obejmuje).

      To trudna kwestia, ale sądzę, że jest możliwe wypracowanie jakiegoś sensownego rozwiązanie „bez wylewania dziecka z kąpielą”. Zapraszam do czytania opinii m.in. pod tym postem:

      http://jotownia.wordpress.com/2014/03/14/co-moze-pomoc-panom-senatorom-zrozumiec-sytuacje-sygnatariuszek-petycji/

      kibic

  • Elżnieta z Łodzi24 marca 2014 21:05
    Szanowny Kibicu,
    W petycji jest też mowa, cyt.: Polskie prawo krzywdzi emerytów po raz kolejny, szczególnie skrzywdzone są kobiety:
    - pracowały nadal odprowadzając składki do ZUS, aby po ukończeniu 60 roku życia mieć wyższą emeryturę powszechną, obliczoną z nową kwotą bazową, ale przepisy zmieniły się od 1.01.2013 r.,
    oraz
    Kobiety z rocznika 1953 zostały drastycznie wykluczone z kręgu podmiotów uprawnionych do obliczenia emerytury w powszechnym wieku emerytalnym według tych samych zasad, według których te podmioty miały naliczoną emeryturę wcześniejszą.
    Spośród osób, które nabyły prawo do wcześniejszej emerytury na podst. art. 29 w związku z art. 46 ustawy o e.r. z FUS (K: 55 lat życia, 30 lat stażu ubezpieczeniowego; M: 60 lat życia, 35 lat stażu ubezp.; warunki spełnione do 31.12.2008 r.), tylko kobietom z r. 1953 kategorycznie odebrano możliwość zamiany emerytury wcześniejszej na powszechną według dotychczasowych zasad. Tak głęboko idące zróżnicowanie uprawnień uchybia uniwersalnej zasadzie równego traktowania podmiotów podobnych.
    a także na końcu petycji:
    Wyjaśnienia jakoby uspokajające emerytów, iż po niekorzystnym wyniku
    przeliczenia można pozostać na emeryturze wcześniejszej, nie uwzględniają straty finansowej spowodowanej brakiem możliwości przeliczenia emerytury z nową kwotą bazową......

    A więc nie do końca jest tak, że ta Petycja nie może wpłynąć na dokonanie zmiany w sytuacji prawnej emerytów.

    W proponowanym przeze mnie piśmie (zamieszczonym na blogu przez współ-blogowiczkę z datą 18 marca 2014 jest konkluzja - wniosek:
    Wniosek do petycji: Osoby pobierające nadal emeryturę wcześniejszą, bez względu na datę urodzenia, powinny dotyczyć przepisy ustawy na podstawie której przyznano im świadczenie, ewentualnie powinno im przysługiwać prawo wyboru ustalenia emerytury na nowych zasadach. Art. 25 ust.1b nie powinien mieć zastosowania do osób, które uzyskały prawo do pobierania emerytury wcześniejszej przed 01.01.2013 rokiem.”

    Odniosłam wrażenie, że prawnik przedstawiający opinię prawną był "po naszej stronie", podkreślał że wobec wcześniejszych emerytów prawo zadziałało wstecz, bo otrzymaliśmy te wcześniejsze emerytury nie mając świadomości że w niedalekiej przyszłości zostaną nam zmienione zasady naliczania emerytury powszechnej.

    Moim zdaniem, przedstawianie Senatorom jakie korzyści wynikają z wyliczenia emerytury według starych zasad lub podkreślanie, że dotyczy to nielicznej grupy uprawnionych wcześniejszych emerytów tylko zagmatwa sprawę, bo jak widzieliśmy - senatorowie zupełnie nie wnikają w temat.
    Uważam też że nie ma potrzeby rozdrabniać się na kolejną petycję, bo drugiej takiej akcji na pewno nie powtórzymy - nie z takim skutkiem.
    W piśmie do Komisji podkreśliłabym poparcie dla stanowiska z pierwszej opinii prawnej i zaakcentowała, aby osoby pobierające nadal emeryturę wcześniejszą, bez względu na datę urodzenia, mogły dotyczyć przepisy ustawy, na podstawie której przyznano im świadczenie, ewentualnie aby powinno im przysługiwać prawo wyboru ustalenia emerytury na nowych zasadach. Art. 25 ust.1b nie powinien mieć zastosowania do osób, które uzyskały prawo do pobierania emerytury wcześniejszej przed 01.01.2013 rokiem.

    z całym szacunkiem
  • Cały czas o tym pisałam, ale uspakajano mnie, że wszystko jest w porządku, nie czytałam petycji do końca, nie rozumię, a ja chciałam mocnego podkreślenia, tego, że rocznik 53 chce powrotu do starych zasad - ponieważ emerytura kapitałowa jest wyższa tylko dla tych co mają wskażnik ok 150%, a takich osób jest niewiele.
    Odpowiedz
  • Podobnie jak M.z DG sądziłam,że w Petycji walczymy również o przeliczenie wg nowej kwoty bazowej. Właśnie mija rok, gdy otrzymałam z ZUS-u Decyzję (na mój wniosek po ukończeniu 60 lat) o przyznaniu emerytury "od osiągnięcia wieku emerytalnego", w której pomniejsza mi się podstawę o sumę pobranych emer., oblicza niższą i uprzejmie pozostawią korzystniejszą czyli wcześniejszą. Niestety, nie wniosłam odwołania, sądząc, że z ZUS-em nie wygram (niesłusznie, jak widać po wpisach na blogu). Czy mam jeszcze jakąkolwiek szansę na sądowe rozpatrzenie? Niezależnie od mojej sprawy z całą mocą będę wspierała Koleżanki 53. Teresa ze slaska
  •