czwartek, 17 października 2013

on
Nadzwyczajna Komisja zwyczajnie rozprawiła się z art. 25 ust. 1b


Nie będę odpowiadać sobie ;)
Pozbierałam do kupy to, co było powiedziane 9 października o 20:32, 21:03, 22:51 (kolejno po sobie), to na co Kibic natrafił (przypadkiem) i sięgnęłam do stenogramu z posiedzenia Sejmu, na którym odbyło się I czytanie rządowego projektu ustawy o zm. ustawy itd. (chodzi o ustawę z dnia 11 maja 2012 r. o zmianie ustawy o emeryturach itd.).

Nie dawało mi spokoju nurtujące pytanie: jakim sposobem art. 25 ust. 1b oraz rocznik kobiet 1953 przeszły przez Sejm i stamtąd wyszły niezauważone? Znalazłam odpowiedź! wcale nie oznacza to, że czuję satysfakcję, uspokoiłam się, doznałam ulgi.

Gorąco zachęcam wszystkich, w tym media ;) do przeczytania trzech stron zapisu z posiedzenia Sejmu 27 kwietnia 2012 r. Wówczas, po I czytaniu projekt ustawy skierowano do Komisji... Otóż to! Zmieniono porządek obrad Sejmu, po punkcie 17 wprowadzono punkt 20 porządku dziennego i przystąpiono do powołania - na życzenie Prezydium Sejmu - Komisji Nadzwyczajnej do rozpatrzenia niektórych projektów ustaw z zakresu zabezpieczenia społecznego.
Na trzech polecanych stronach są wypowiedzi posłów, którzy próbowali rozprawić się z tym pomysłem. Uważali oni, że prace nad projektem powinny przebiegać w Komisji Polityki Społecznej i Rodziny, że wprowadzanie ustawy w trybie nadzwyczajnym i skierowanie do komisji o eufemistycznej nazwie, która nikomu nic nie mówi jest ograniczaniem dyskusji oraz że powoływanie tego typu komisji w tak ważnej sprawie jest ograniczaniem normalnego funkcjonowania Sejmu itd.

Wreszcie rozumiem, w jaki to sposób można było przeprowadzić reformę systemu ubezpieczeniowego w ciągu kilku dni:
27 kwietnia 2012 r. - powołanie komisji
9 maja 2012 r. - II czytanie na posiedzeniu Sejmu
11 maja 2012 r. - uchwalenie ustawy.

stenogram z 27 kwietnia 2012 r., s. 257-260:

http://orka2.sejm.gov.pl/StenoInter7.nsf/0/F9AC9117FE2152C3C12579ED00653F7A/%24File/13_c_ksiazka.pdf

Pozdrawiam
Jot
Poseł Marzena Dorota Wróbel:
W tej chwili wprowadzacie tę ustawę w trybie nadzwyczajnym i na dodatek ograniczacie dyskusję na ten temat, chcecie to ukryć. ( Poruszenie na sali ) Ustawa dotycząca FUS uderzy przede wszystkim w rodzinę, uderzy w stabilizację młodych Polaków, którzy nie będą mieli szansy na to, by uzyskać pracę, która da im jakąkolwiek stabilizację. Na dodatek pod - nosząc wiek emerytalny, zwłaszcza kobiet, ale także mężczyzn, odbieracie dzieciom babcię i dziadka, bo ten dziadek i ta babcia nie będą już mogli opiekować się wnuczętami. Panie premierze, pan wielokrotnie mówił na temat tego... ( Głos z sali : Czas.) ( Poruszenie na sali ) ...że należy dbać o rodzinę. ( Oklaski ) Jak to się ma, jak te pańskie deklaracje mają się do faktycznych czynów?